Windowsupdate – automatic update és reboot opciók menedzselése

A Microsoft Endpoint Managerrel (régi nevén Intune) szabályozhatjuk a windows frissítések telepítését.

Az update és reboot mindig is küzdés volt a felhasználók és adminok között: “munka közben indult újra a gépem”, “frissítéskor csak teker és nem tudok dolgozni”, csak hogy pár panaszt említsünk. Sok esetben ezt a problémát a rosszul beállított update policy okozza.

Nézzük, hogy a MEM-ben milyen lehetőségeink vannak. A cikkben most csak az update telepítés és reboot részre térek ki, a többi opcióra nem.

Ha megnyitjuk a Windows 10 update ring-et, a következő beállításokat látjuk az User Experince Settings / Automatic update behavior résznél:

Az egyes beállítások részletezése:

  • Notify download: letöltés és telepítés előtt figyelmezteti a felhasználót, akinek kézzel kell elvégeznie a műveleteket.
  • Auto install at maintenance time: a maintenance időben letölti és telepíti a frissítéseket, kivéve ha a felhasználó használja a gépet, vagy pl. nincs töltőre dugva. A maintenance időt az Active hours beállítással adhatjuk meg (pl. 8-17 óra között nincs automatikus letötlés és telepítés-restart). Az újraindításhoz kéri a felhasználó engedélyét, ha ez nem történik meg 7 napig, utána magától újraindul.
  • Auto install and restart at maintenance time: hasonló az előző beállításhoz, csak itt a telepítés után automatikus restart következik (ha az eszköz nincsen használva). Az Active Hours megadásával a reboot itt is kontrollálható. A nem menedzselt eszközökhöz ez az alapbeállítás: telepítés után auto restart, ha nem hasznáják a gépet.
  • Auto install and restart at scheduled time: definiálhatjuk a telepítés napját-idejét. A telepítést követően elindul egy 15 perces visszaszámláló, amit a felhasználó elhalaszthat. Alapértelmezetten hajnali 3-kor telepít.
  • Auto install and reboot without end-user control: a frissítések letöltése és telepítése automatikusan megtörténik. Amikor az eszköz nincs használatban, a reboot is követi. Ennél az opciónál a felhasználónak csak read-only joga van a beállítási ablakon.
  • Reset to default: visszaállítja alaphelyzetre az auto update beállításokat

A fenti beállításokból kiválasztható a szervezet igényeinek megfelelő update mechanizmus.

A következőkben tekintsük át, hogy milyen figyelmeztetési lehetőségek vannak, a felhasználók felé.

Telepítés után, ha újraindításra van szükség, egy felbukkanó pop-uppal jelzi a rendszer. Ez a figyelmezetés 25 mp után eltűnik, és csak a kis ikon marad az óra mellett:

Amennyiben azt szeretnénk, hogy ez a figyelmeztetés megmaradjon és a felhasználónak kelljen nyugtáznia, kapcsoljuk be a Require user approval to dismiss restart notification részt a policyben:

Szintén egy hasznos funkció, ha a felhasználó figyelmét felhívjuk a közelgő kötelező újraindításra. Evvel lehetőséget adunk, hogy reboot előtt elmentse a megnyitott munkáit. A következő figyelmeztetéseket tudjuk megjeleníteni:

Azaz hogy az újraindulás előtt 4 órával fedobjon egy figyelmeztető üzenetet a felhasználónak, 30 perccel előtte pedig már egy elnyomhatatlan figyelmeztetés jelenik meg, visszaszámolással. Természetesen ezeket az értékeket állíthatjuk.

A frissítések telepítését és a gépek kötelező újraindítását kezelhetjük a Deadline beállításokkal is. Ennek lényege, hogy meghatározzuk, mikor kerüljenek fel az update-ek és mikor történjen az újraindítás.

A deadline a frissítés megjelenésétől számítja a megadott napokat. A fenti példa alapján, ha 10-én jön ki a frissítés a Microsoft Update-re, akkor legkésőbb 3 nap múlva automatikusan telepíti és megpróbálja az újraindítást is, ha az eszköz nincsen használatban. Ha definiáljunk Grace Period értéket, akkor annak értékével halasztja. Ez különösen hasznos, ha a felhasználó pl. szabadságról tér vissza, és így kap időt, hogy a telepítés-újraindítás kontrolláltan, pl. másnap történjen.

A deadline beállításokkal egy sokkal szorosabb frissítési ütemet tudunk kialakítani, mint az első részben taglalt beállításokkal. Amennyiben ezt a módszert választjuk, ne felejtsük el a Quality update deferral period (days) és Feature update deferral period (days) értékeket 0-ra tenni, különben policy conflict keletkezhet.

A deadline esetében max 30 napot határozhatunk meg.

Ajánlott konfiguráció: itt tennék egy szubjektív ajánlást, hogyan érdemes beállítani a teljes policyt:

  • Quality update deferral period (days): 7 nap. Így egy hétig nem ajánlja fel a frissítés telepítését, az IT addig tudja tesztelni a patch-et
  • Automatic update behavior: Auto install at maintenance time. A nem aktív időben a frissítések települnek és megjelennek a reboot kérő üzenetek, 7 napig. 7 nap után kötelező lesz a reboot, amiről figyelmeztetéseket jelenít meg.
  • Active hours start: 8 AM
  • Active hours end: 4 PM
  • Restart checks: Allow. Ha alacsony az akku töltöttsége, vagy presenting módban van a gép, akkor nem indul újra.
  • Require user approval to dismiss restart notification: Enabled. A felhasználónak kézzel kell leokéznia a pop-upot, evvel is tudatosítva benne, hogy a gépe újraindításra vár.
  • Remind prior to requried auto-restart with dismissible reminder: 8 óra
  • Remind prior to requried auto-restart with permament reminder: 1 óra
  • Change notification update level: Use the default Windows Update notifications

Összefoglalva: az update ring beállításkészlettel megtalálhatjuk a középutat a frissítések telepítése és felhasználói élmény negatív befolyásolása között.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s