Az utóbbi fél évben bekövetkezett távoli munkavégzés az IT-helpdeskek terhelését jelentősen megnövelte. Nézzünk pár tippet, amivel a felhasználók produktivitása is megmarad, a helpdeskről is levesz terheket és a működési költséget is csökkenti.
- Elfelejett jelszavak problémája
Nagyon sok szervezetnél jelent kihívást, hogy kezeljék az elfelejettett felhasználói jelszavak resetelését. Ez mindenkinek rossz, hiszen a felhasználó addig nem tud dolgozni, az IT-helpdesknek pedig ismétlődő unalmas feladat. További kérdés, hogy a megváltoztatott jelszót hogyan juttatják el a felhasznónak (SMS, vagy magán emailcímre küldéssel? Ez vajon bizonságos?)
Azure AD Self-Service password reset szolgáltatással a felhasználó tud jelszót resetelni saját magának is, biztonságos módon (kétfaktoros hitelesítéssel)

A felhasználó pedig ezt látja:


Állítsuk be ezt szolgáltatást és oktassuk le a felhasználóknak. Megfelelő kommunikáció után akár 80%-kal is csökkenhet az “elfelejettem a jelszavam, resetet kérnék” esetek száma.
2. Windows upgrade-ek zavartalansága
A Windows 10-hez évente kétszer érkezik nagyobb frissítőcsomag, melyek telepítése minden esetben nagyon ajánlott. Érdemes up-to-date tartani az operációs rendszereket, mind a biztonsági, mind az egyéb funkcionális frissítések miatt.
Amennyiben viszont nem-Microsoft végpontvédelmi megoldás van használatban, az okozhat gondot a frissítési folyamatnál, ezáltal megint csak jelentős mennyiségű helpdesk-ticketet generálva.
Elkerülhető ez a probléma és a hosszas előzetes kompatibilitási tesztelések, ha végpontvédelmi megoldásnak a Microsoft Defender ATP-t használjuk. Az MDATP-vel nem csak a klasszikus vírusvédelmi megoldást lehet bevezetni, hanem a különböző fejlett támadási formákat is képes detektálni és megállítani.

3. Bátorítsuk a BYOD-ot!
Megint csak egy jellemző problémakör tud lenni az eszközök menedzselése. Új felhasználó érkezik a céghez, laptopra van szüksége, beállításokra, jogosultságokra stb. A gép átvételéhez személyesen kell megjelennie az irodában, várnia, ez mind-mind időveszteség.
Ezek csökkentésére egy megoldás lehet a BYOD-eszközök használata. Amennyiben van mód rá, érdemes bátorítani a felhasználókat hogy használják a meglévő eszközeiket (számítógép, mobil stb), ezáltal “önjáró” módon beálltani a munkakörnyezetét.
A Microsoft Endpoint Managerrel (régi nevén Intune), egy robosztus, biztonságos keretrendszer alakítható ki az ilyen eszközöknek (és természetesen a vállalati eszközöknek is). A MEM-mel biztosítható az eszközök felügyelet alá vonása (enrollment), különböző alap-alkalmazásokat lehet automatikusan telepíteni, VPN-beállítások leküldeni, különféle biztonsági beállításokat előírni.

A fenti környezetek kialakítása nem egyszerű, egylépéses feladat, viszont megéri a befektetést.