Dokumentumok megosztása külsős partnerekkel, biztonságosan

Előző cikkemben bemutattam, hogyan lehet egy alap információvédelmi megoldást implementálni, amit a felhasználók egymás között tudnak használni:

https://istvanffyzoltan.com/2020/07/14/informaciovedelem-m365-alapon/

Ezek után merül fel a jogos igény, hogy lehet ezt kiterjeszteni külsős parterekre is, azaz biztosítani számukra a dokumentumok megosztását és közös Teams-munkát, miközben a hozzáférés/tartalomvédelem is megmarad.

A most következő cikkben leírok egy lehetséges megoldást, amit kiindulási alapnak lehet használni.

A külsős accountok kezelése mindig is fejtörést okozott a szervezeteknek. Létrehozhatók a földi vagy felhős AD-ben, mint standard userek, de akkor nekünk kell a biztonságról/jelszókezelésről/licenszekről gondoskodnunk.

A javasolt megoldás inkább, hogy a kezeljük őket az Azure AD-ban, guestként. Erre az AAD lehetőséget ad, ingyenesen. Az általános szabály, hogy egy licenszelt userre 5 guest juthat. Tehát egy 100 fős cégnél 500 guest accountot lehet létrehozni díjmentesen.

Az Azure AD B2B (business-to-business) lehetőségét kihasználva nagyon egyszerűen megoldható, hogy egy vállalati accounttal rendelkező külsőst meghívjunk (invite) guestként. Így lehetősége van a saját accountja használatára, nincs szükség külön regisztrációra, név/jelszó karbantartására.

Azure AD Guest meghívása

Ehhez küldenünk kell számára egy meghívót az Azure AD-ból. Navigájunk el ide adminként ide: https://portal.azure.com/#blade/Microsoft_AAD_IAM/UsersManagementMenuBlade/AllUsers és válasszuk a New Guest opciót.

Töltsük ki a név és emailcím mezőket, ide fog kimenni a meghívó.

A meghívó elküldése meg is tudjuk nézni az így létrejött accountot:

Látható, hogy még nem fogadta el a meghívást, azaz nem csinálta végig a regisztrációs processt.

A címzett egy emailt kap, melyben lévő linkre kattintva el tudja kezdeni a regisztrációt:

Figyelmeztetés: mindig legyünk óvatosak a invitáló mailekkel! Csak akkor kattintsunk a linkre és végezzük el a belépést, ha előtte megbizonyosodtunk a meghívó szervezet érvényességéről. Ha ismeretlentől érkezik a felkérés, töröljük a meghívó levelet.

A linkre kattintva az O365 bejelentkező képernyő fogad, az authentikáció miatt:

A bejelentkezés után kapunk egy beleegyezés-kérő ablakot, ami felsorolja, hogy milyen információkat kérne rólunk a meghívó szervezet (név, emailcím, esetleg fotó)

A beléptetés után a meghívó szervezet oldalára jutunk:

Ha újra megnézzük az Azure AD-ban a meghívott user adatlapját, már látható, hogy a regisztrációt megcsinálta, és példánkban egy külső Azure AD-tenantból érkezett.

Evvel a felhasználó accountja létrejött az Azure AD-ban, használatra kész.

Természetesen a fenti folyamat scriptelhető, sőt Power Automate segítségével egy olyan workflow is összeállítható, ahol a meghívást indító felhasználó csak beírja a kívánt meghívott nevét és emailcímét, a rendszer pedig a háttérben intézi a folyamatot.

Következő lépésben engedélyezni kell a külsősökkel való együttműködést a Sharepoint Online / Teams rendszerekben.

Teams Guest access engedélyezése:

Az Office Admin Portalon, az Org Settings / Microsoft Teams részen kapcsolhatjuk be a guest accesst:

https://portal.office.com/AdminPortal/Home#/Settings/Services/:/Settings/L1/SkypeTeams

A Sharepoint Online-ban is érdemes beállítani a megosztási lehetőségeket, szabályozva, hogy csak olyan külsősökkel lehet fileokat megosztani, akik már guestként szerepelnek az Azure AD-címtárunkban:

A Sharepoint Admin Centerben állítsuk be az External Sharing opciónól, hogy Existing guests only:

Ezután a guest usert meghívhatjuk a Teamsbe:

Illetve fileokat is megoszthatunk vele az OneDriveból:

Ezeken túl van mód az információvédelmi megoldást is kiterjeszteni a külsősökre. A sensitivity labelek között kell egy olyan labelt definiálni, ahol a jogosultságot vagy “any authenticated users”-re állítjuk be (ilyenkor bárki, akinek van Azure AD, vagy Microsoft-accountja, hozzá tud férni az információhoz a megfelelő jogosultsággal (pl. Viewer, vagy egyedi beállításokkal, hogy ne tudjon a dokumentumból copyzni, printelni)

Természetsen beállíthatunk guestekre vonatkozó labeleket is:

A fenti labelt alkalmazva az Office-dokumentumokra, majd elküldve pl. emailben a külsős partnernek, meglesz a megfelelő adat- és tartalomvédelem.

Evvel az Azure AD guest + sensitivity label párossal megfelelő biztonság mellett tudjuk biztosítani a Teams és filemegosztási együttműködést.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s