Nagy-Löki Balázs kollégám posztját ajánlom mindenki figyelmébe:
Az eredeti poszt linkje: https://nlbit.blog/2020/08/07/seamless-sso-azureadssoacc/
Egyszer volt, hol nem volt, telepítésre került az Azure AD connect és a sok kijelölhető opció közül bepipálásra került az “Enable single sign-on” lehetőség, mert ezzel tuti jó lesz a felhasználói élmény 🙂

Aztán böngésszük az on-premise AD-t (Private cloud AD – csak, hogy maradjunk a hivatalos megnevezéseknél) és találunk egy computer accountot, ami valahogy, valamikor létrejött, aminek a neve “AZUREADSSOACC”. Bizonyám ez összefügg azzal az opcióval amit kipipáltunk. De ez miért jött létre? Mire kell? Hogyan működik? Na ezt nézzük meg.

Az nem kérdés, hogy szeretnénk növelni a felhasználói élményt úgy, hogy a biztonság ne sérüljön, tehát a felhasználó által a private cloud-ban megszokott szolgáltatások elérése, ugyanúgy működjön a felhőben is, tehát ne kelljen újból és újból megadni a felhasználói-jelszó párost. Igen, a kerberosról beszélek.
Bizony, ezért jött létre ez a computer account, ami nem más mint az Azure AD “megszemélyesítése”. De hogyan működik? Vizsgáljuk meg.

- Felhasználó be szeretne jelentkezni egy felhős web app-ba.
- Az App átírányítja az Azure AD-hoz.
- Az adott App nem továbbít semmilyen domain vagy tenant információt, ezért meg kell adni a felhasználónak a felhasználó nevét.
- A webbrowser 401-es hibát ad, mert nincs érvényes kerberos ticket.
- A felhasználó böngészője kerberos jegyet igényel a “AZUREADSSOACC” objektumhoz. Igen és itt nyer értelmet ez az objektum, ami akkor jött létre, amikor bepipáltuk a “Enable single sign-on” lehetőséget és ez az objektum képviseli az Azure AD-t.
- Kapunk egy kerberos ticketet a “AZUREADSSOACC” objektumhoz, ami titkosítva lesz a “számítógép” kulcsával.
- A felhasználó böngészője elküldi a titkosított kerberos ticketet.
- Azure visszafejti a titkosított kerberos ticketet, azzal a kulcssal, ami akkor jött létre, amikor bepipáltuk a “Enable single sign-on” lehetőséget.
- Amennyiben érvényes a jegy, akkor a böngésző visszakap egy tokent, amivel hozzáférhet az erőforráshoz.
- Ezáltal a felhasználó sikeresen bejelentkezett a wep app-ba, anélkül, hogy megadta volna a jelszavát.
Remélem hasznos volt! 🙂
Üdv.:
NLB